Eksperymenty kuchenne to umiejętność łączenia ze sobą często bardzo tradycyjnych smaków czy aromatów z zupełnie nowymi dodatkami. Aby jednak próby te były udane, należy w pierwszej kolejności podjąć się nauki podstawowych kroków i czynności. Smalec z suszonymi śliwkami i cebulką przygotowany w innowacyjny sposób, powinien najpierw oprzeć się na tradycyjnym przepisie, który będzie doskonałą bazą do dalszych eksperymentów.
Nowe potrawy według tradycyjnych przepisów
Eksperymentowanie z nowymi smakami czy aromatami, nie powinno być początkiem przygody z gotowaniem i przygotowywaniem posiłków dla całej rodziny. W pierwszej kolejności należy nauczyć się zupełnych podstaw. Brak właściwego smaku i wyczucia, prowadzić może bowiem do ogromnych rozczarowań i niezbyt udanych potraw. Dlatego też naukę nawet najbardziej innowacyjnego oraz eksperymentalnego gotowania rozpoczyna się od nabrania umiejętności krojenia, łączenia podstawowych smaków, faktur i przypraw. Tylko taki początek pozwoli osiągać w późniejszym czasie najlepsze rezultaty. Smalec z suszonymi śliwkami i cebulką przygotowany na początku według tradycyjnej receptury, może później nabrać niepowtarzalnego smaku, po dodaniu odpowiednich składników.
Nietypowe dodatki
Decydując się na przygotowanie tradycyjnej potrawy według zupełnie nowej receptury nie jest wcale takie proste. Należy przede wszystkim zachować ogromną cierpliwość i dokonywać zmian stopniowo. Dodając zupełnie nowe i nieco nietypowe składniki, najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie właściwej kolejności. Pojedyncze składniki mogą bowiem całkowicie odmienić smak czy aromat nawet smalcu, dlatego też nie powinno się od razu dorzucać wszystkiego naraz. Stopniowe modyfikowanie tradycyjnych receptur, pozwoli wyeliminować wszystkie ewentualne błędy, których później już się nie powtórzy. W przypadku zrobienia potrawy od razu w zupełnie nowy sposób, można nie dowiedzieć się, który składnik jest tym najmniej odpowiednim i do wyeliminowania.