(Nie)banalna rozrywka

Chyba każdy z nas kiedyś słyszał o grze sudoku. To bardzo popularna łamigłówka, która w stosunku do innych gier jest bardzo młoda. Jej zasady opracował Amerykanin Howard Garns w 1979 roku, które po pewnych zmianach przybrały swoją dzisiejszą, klasyczną formę w Japonii. Pojawia się ona często na łamach prasy, a od 2005 roku jest jej coraz więcej w Internecie. To bardzo ciekawy i przystępny sposób rozwijania i ćwiczenia naszego umysłu.
Sudoku wbrew pozorom nie wymaga od nas skomplikowanych obliczeń. Gra ta z otwartymi rękami przyjmuje osoby zarówno chętne matematyce jak i od niej stroniące. Jedyne co trzeba opanować to jej proste zasady. Jest ich tylko 3! Zanim jednak przystąpimy do omówienia ich – poznajmy dokładniej planszę sudoku.

Plansza sudoku

Nasze pole łamigłówkowych bojów składa się z dziewięciu identycznych kwadratów 3×3, które dzielą się na kolejne dziewięć pól. W każde pole możemy wpisać tylko jedną liczbę od 1 do 9. Celem gry sudoku jest wypełnienie wszystkich pól na planszy.

Jakie panują w sudoku zasady?

1. W każdym wierszu jedna liczba może występować tylko raz
2. W każdej kolumnie jedna liczba może występować tylko raz
3. W każdym kwadracie 3×3 jedna liczba może występować tylko raz

Zasady sudoku sprowadzają się więc właściwie do stworzenia możliwości, by w każdym wierszu, kwadracie i w każdej kolumnie znajdowały się bez powtarzania wszystkie cyfry od 1 do 9.
Jak widzimy w sudoku zasady są nieskomplikowane, a wypełnianie kolejnych plansz sprawia ogromną satysfakcję. Także ołówki, telefony, bądź tablety w dłoń – czas zaparzyć sobie aromatyczną herbatę i usiąść na ulubionym miejscu relaksując się przy sudoku.

 

You may also like...

Comments are closed.