Czy warto hodować błazenki?

Błazenki to niewielkie rybki, które kojarzą nawet osoby na co dzień nie fascynujące się akwarystyką. Czym się wyróżniają i czy warto je wprowadzać do domowych zbiorników morskich?

Cechy charakterystyczne

Amphipriony to niewielkie rybki za rodziny okoniokształtnych. Ich inna nazwa to błazenki, a również dzięki filmowi animowanemu również Nemo, od imienia sympatycznego bohatera disnejowskiej bajki.

W warunkach naturalnych zamieszkują rafę koralową, dlatego też powinny się znaleźć w akwarium z koralowcami. Żyją w pełnej symbiozie z ukwiałami. Nie ulegają poparzeniu, dzięki umiejętności wydzielania śluzu. W ten sposób ukwiał stanowi ich bezpieczne schronienie, a one dostarczają mu pożywienia i dbają o jego czystość.

Błazenek akwarium – czy warto go wprowadzić do hodowli?

Błazenki warto trzymać w parach. Wpływają one również na zachowanie innych ryb. Mają spory temperament i łatwo przyzwyczajają się do nowych warunków. Zdarza się, że pomagają innym rybom w zbiorniku przyzwyczajać się do ruchu wokół zbiornika. Są mocno terytorialne, niekiedy potrafiąc podbierać jedzenie ukwiałowi, na co należy zwracać uwagę.

Błazenki są łatwe w hodowli i polecane nawet początkującym hobbystom.

You may also like...

Comments are closed.