Wiosenną porą, nie trudno o skosztowanie pysznych dań ze szparagów. To właśnie wtedy, rozpoczyna się sezon na te smaczne i zdrowe warzywa, chętnie wykorzystywane w kuchni. Bogate między innymi w witaminę A, B oraz C, potas, wapń, żelazo i magnez szparagi, dzielą się na na szparagi białe, zielone or5az fioletowe, choć te są zdecydowaną rzadkością w Polsce. Czym one się od siebie różnią? Jak przechowywać szparagi, by nie straciły swojego wyjątkowego smaku i nadawały się do spożycia?
Szparagi w kuchni. Jak przechowywać te wspaniałe warzywo?
Choć szparagi fioletowe, białe oraz zielone są uprawiane z jednego gatunku roślin, różnią się od siebie kolorem, smakiem oraz konsystencją. Zielone szparagi, które są najczęściej spotykanym kolorem szparagów, rosną nad powierzchnią ziemi. Są miękkie i przyjemniejsze w smaku. Kolor zawdzięczają słońcu. warto wspomnieć również o miękkości szparagów, dzięki czemu nie trzeba ich obierać.
Białe szparagi znacząco różnią się od zielonych. Są twarde, często bardziej łykowate, dlatego należy je obierać przed gotowaniem. Rosną pod ziemią, dlatego ich kolor jest biały.
Fioletowe szparagi rosną kilka centymetrów nad ziemią. Są zdecydowanie twardsze i niej wyraziste w smaku, niż popularne szparagi zielone. Można z nich przyrządzić smaczne potrawy, w tym gotowane, grillowane oraz pieczone. Posiadają mniej błonnika niż szparagi białe czy zielone.
Choć szparagi są popularnym warzywem, również uprawianym w Polsce, mało kto wie, jak właściwie przechowywać szparagi. Często popełniane błędy, wpływają negatywnie na smak oraz jakość produktu, dlatego właściwe przechowywanie szparagów jest tak ważne. Aby nie straciły one jędrności oraz smaku, należy przechowywać je w chłodnym miejscu, którego temperatura nie spadnie poniżej 2 stopni. Doskonale sprawdzi się spiżarka lub lodówka. Jeśli zależy nam na jędrności szparagów, można owinąć ich końce lekko zwilżoną ściereczką, w ten sposób zapobiegniemy ich wysuszeniu. W takich warunkach szparagi mogą być przechowywane przez 3 dni.