Mostki, przewody i końcówki spawalnicze

Wszystko co musisz wiedzieć o końcówkach do spawania

Rzeczą oczywistą jest fakt, iż aby móc scalić dwa elementy potrzebne będą tak zwane końcówki spawalnicze które mają za zadanie przekazywanie prądu elektrycznego bezpośrednio do drutu spawalniczego. Sięgając kilkadziesiąt lat wstecz, najpopularniejszym materiałem który był chętnie wybierany w tamtych czasach do produkcji końcówek byłą miedź. Co ciekawe, choć na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat technologia nieco się zmieniła powstały nowe opcje umożliwiające lepsze a przede wszystkim wydajniejsze spawanie, jednak w dalszym ciągu najpopularniejsze zostają końcówki z miedzi odtlenionej fosforem które były wykorzystywane wiele lat wstecz.

 

Oczywiście nie możemy zaprzeczyć że nie ma innych rozwiązań które są w konkretnych przypadkach o wiele lepsze niż standardowe rozwiązanie. Jednym z nich jest stop o podwyższonej twardości mogący przydać się w momencie spawania ręcznego, nie zapominajmy wspomnieć o stopie miedzi i srebra które połączone ze sobą uzyskują wysoką przewodność elektryczną. Materiał ten znalazł zastosowanie przede wszystkim dlatego że ogranicza on występowanie zjawiska erozji elektrycznej. Kontynuując temat trzeba sobie powiedzieć czym jest wyżej wspomniana erozja elektryczna, mianowicie pomiędzy drutem a otworem końcówki następuje zjawisko ciągłego łuku, w tym właśnie momencie erozja elektryczna skutkuje się stopniowym wytapianiem. Warto wspomnieć także o tym, że szybkość zużywania się końcówek może mieć różne przyczyny dlatego najlepiej jest je dobierać odpowiednio do wykonywanej pracy. Wówczas zminimalizujemy koszty utrzymania pracy oraz sama praca będzie łatwiejsza.

Co musisz wiedzieć o przewodach prądowych

Każdy dobry fachowiec doskonale wie, że wybór odpowiednich materiałów do pracy pod względem ich jakości gwarantuje płynność i brak awarii podczas pracy. Bez wątpienia ważną rolę odgrywają mostki i przewody prądowe podczas zgrzewania. Zaczynając od przewodów prądowych, mają one za zadnie dostarczenie energii do miejsca zgrzewu. Muszą wyróżniać się bardzo dobrą przewodnością oraz trwałością, mają bowiem duży wpływ na proces zgrzewania i pełnią w nim ważną funkcję.

 

Warto nadmienić iż wyróżniamy przewody prądowe jednożyłowe, dwużyłowe a nawet chłodzone wodą. Drugim elementem który ma bezpośredni wpływ na cały proces zgrzewu są mostki prądowe, ich przeznaczenie w teorii jest bardzo proste a ogranicza się wyłącznie do wymiarowego ruchu wewnątrz urządzenia zgrzewalniczego. Takim standardowym modelem są mostki prądowe listwowe, jednak gdy istnieje inna potrzeba nie ma większego problemów z zamówieniem chociażby mostków z plecionki drutu miedzianego. Dzisiejsza technologia nie ogranicza się również do kształtów, grubości a nawet sposobie chłodzenia, w dzisiejszych czasach dobór odpowiedniego wyposażenia względem wykonywanej pracy może gwarantować długą i nieprzerwaną działalność urządzenia. Dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące własnej zgrzewarki warto przyglądnąć się każdemu elementowi z osobna.

You may also like...

Comments are closed.